Koncepcja projektu: Paulina Święcańska
Warsztaty/przygotowanie performance: Paulina Święcańska
Choreografia: Paulina Święcańska
Fotografia: Wojciech Nekanda Trepka
Projekt „protoCIAŁO” to cykl warsztatów tanecznych celebrujących indywidualność i zacierających granicę między klasycznie rozumianymi kategoriami pełno- i niepełnosprawności. Zajęcia skoncentrowane były na improwizacji (Contact Improvisation), ruchu autentycznym i praktykach somatycznych - techniki te wykorzystano jako media włączające w twórcze działanie tancerzy pełnosprawnych oraz osoby o ograniczonej mobilności, niewidomych i słabowidzących, a także seniorów. Uczestnicy wzięli udział w 3 dwutygodniowych zajęciach ruchowych, podczas których przygotowywano finał działań - taneczne spektakle, które zaprezentowane były przed publicznością. Metody wykorzystywane podczas warsztatów dostosowano do potrzeb, możliwości i zainteresowań odbiorców projektu, a zajęcia były dla uczestników okazją do wymiany doświadczeń, wzajemnego uczenia się od siebie.
Pierwszy rozdział tanecznej opowieści o przyszłości, który stworzyli profesjonalni tancerze oraz wrocławscy seniorzy, skupiał sie na ludzkim ciele jako nieodłącznej części otaczającej nas przyrody. Często ulegamy dziś pokusie podkreślania dystansu dzielącego zbudowaną przez ludzkość cywilizację i dziką, nieprzewidywalną, wręcz niebezpieczną naturę. Jednak w podświadomości wciąż drzemie w nas bardzo podstawowa i głęboka potrzeba bezpośredniego obcowania z przyrodą, która była naszym początkiem i do której instynktownie wciąż powracamy. Podczas międzypokoleniowego spektaklu „FEEL me / POCZUJ” uczestnicy doświadczyli relacji pomiędzy naturą a kulturą, ciałem a środowiskiem, w którym jest ono zanurzone.
Część “TOUCH me / DOTKNIJ”, którą współtworzyły osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, prezentował wizję miasta, w którym nie ma żadnych barier komunikacyjnych. Podróżujesz, jak chcesz i tam, dokąd chcesz – nie ograniczają cię ani odległości, ani środki transportu. Takie miasto przyszłości jest o krok od nas: już dziś coraz większy nacisk kładziony jest przecież na to, by nasze miejsca życia były przyjazne nie tylko dla osób pełnosprawnych, ale i tych o ograniczonej mobilności.
Podczas pokazu „TOUCH me / DOTKNIJ” uczestnicy poruszali się na wózkach inwalidzkich oraz na hulajnogach, często wykorzystywanych do transportu przez młodych ludzi. Celem stało się zwrócenie uwagi na możliwości, jakie stwarzają oba te pojazdy i na sprawność ruchu, jaką dają swoim użytkownikom. Jednocześnie zestawienie ich ze sobą unaocznić miało wpisane w tkankę miejską bariery, których na co dzień doświadcza tylko część mieszkańców Wrocławia.
Ostatnia wizja przyszłości proponowana przez projekt „protoCIAŁO” opowiadać będzie o mieście, w którym nie ma wojen, w którym każdy czuje się bezpiecznie. Dlatego to opowieść o ludziach, którzy chcą się nawzajem poznać, zrozumieć, zaakceptować. Praca grupy “SEE me / ZOBACZ”, łączącej profesjonalnych tancerzy i niewidomych oraz słabowidzących, będzie opierać się na wsłuchaniu się w siebie i w tanecznych partnerów. Wszyscy performerzy będą mieli zasłonięte oczy - zespół taneczny nawigować będzie głównie dzięki słuchowi i dotykowi. Przed widzem postawione zostanie pytanie: co dzieje się pod powierzchnią tego, co widoczne na pierwszy rzut oka? Jak głębokie i trwałe relacje zbudować można, odrzucając fasadę uproszczeń?
Projekt realizowany jest przy Wroclaw 2016 - Europejskiej Stolicy Kultury
Projekt dofinasowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Instytucja finansująca projekt Lato w Teatrze 2012, w ramach którego realizowany był projekt Dance Inter Space w Teatrze Academia w Warszawie oraz Projekt "ArtNastup".