PERFORM: PORUSZ ŚWIAT SWOIMI MARZENIAMI
Fundacja Artystyczna PERFORM to organizacja skoncentrowana na rozwoju i promocji sztuki współczesnej. Fundacja powstała z potrzeby stworzenia nowej platformy, na której działać będą niezależni, kreatywni i innowacyjni, a także rozpoczynających swoja karierę artyści w różnych obszarach sztuki m.in. taniec, teatr, muzyka, visual-art, performance. Obecnie działania fundacji mają znacznie szerszy zakres - obejmują edukację młodzieży i dorosłych oraz projekty społeczne i międzynarodowe.
MISJA
Naszą misją jest tworzenie możliwości rozwoju, zarówno dla artystów, którzy szukają warunków do wykorzystania swojego potencjału jak i dla ludzi młodych oraz wykluczonych społecznie, którzy pragną swój potencjał rozwijać. Naszą ideą jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i umiejętności oraz wzajemnego wspierania się w indywidualnych ścieżkach rozwoju. Sztuka współczesna daje nam możliwość lepszego zrozumienia świata, w którym żyjemy oraz światów, które żyją w nas. Dzięki niej pełniej możemy wyrażać siebie oraz lepiej rozumieć i współodczuwać otaczający świat. Taniec, ruch, muzyka to języki naszego ciała, naszych emocji i naszych serc. Nauczenie się tych języków pomaga nam nie tylko wyrażać lepiej siebie, ale przede wszystkim zrozumieć siebie i innych, docenić różnorodność oraz zaakceptować nasze ograniczenia. Naszymi działaniami chcemy zmieniać świat na bardziej otwarty, pełen wzajemnego szacunku oraz wsparcia. Pragniemy wspierać tych, którzy pragną zmieniać świat swoimi marzeniami i potrafią je wprowadzić w życie poprzez swoją pracę, determinację i pasję.
Pasjonatka ruchu i nowych mediów. Wspiera fundację działaniami w mediach społecznościowych. Jeśli nie porządkuje świata przed monitorem, regeneruje się w naturze
Sylwia Federico przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w szkołach publicznych oraz jako koordynator projektów kulturalnych w kilku warszawskich organizacjach pozarządowych. Studiowała filologię angielską oraz kulturoznawstwo, przede wszystkim jednak zdobywała doświadczenie zawodowe na kursach, szkoleniach międzynarodowych oraz warsztatach praktycznych. Przez kilka lat zajmowała się promocją zagraniczną oraz współpracą międzynarodową na festiwalach filmowych takich jak OFF/ON Warszawa, czy Grand Off. Była również vice-dyrektorem festiwalu Re:wizje Inwazja Sztuki Niezależnej promującego ponad 100 organizacji warszawskich. Od wielu lat organizuje projekty międzynarodowe finansowane przez Unię Europejską. Obecnie zajmuje się tworzeniem i prowadzeniem warsztatów z rozwoju osobistego oraz szkoleń dotyczących nieformalnych metod nauczania.
Nieustannie porusza się pomiędzy tańcem, performance a praktyką różnorodnych form aktywności fizycznej, Angelika jest prężnie rozwijającą się artystką tańca, aktywnie działającą na różnych obszarach, które obejmują performance, regularną praktykę tańca, uczestnictwo w inicjatywach tanecznych i choreograficznych, jak również facylitację projektów. Wierzy, że wszechstronność kształci i poszerza naszą świadomość, pozwalając nam otwierać się na otaczający świat i siebie nawzajem. Od najmłodszych lat jest związana z szeroko pojętą aktywnością fizyczną i to fascynacja ruchem zaprowadziła ją na pierwsze zajęcia taneczne.
Ukończyła studia na Uniwersytecie Coventry w Wielkiej Brytanii, na kierunku Taniec i Performance, uzyskując dyplom pierwszej klasy z wyróżnieniem. Podczas studiów uzyskała stypendium, które umożliwiło jej między innymi studia na Uniwersytet Illinois w USA i uczestnictwo w projekcie artystycznym w Viljandi Culture Academy w Estonii. Jej praktyka zakorzeniona jest w improwizacji, CI, tańcu współczesnym i somatycznej pracy z ciałem. Angelika ciągle implementuje swoją praktykę wiedzą z innych technik ruchowych i poszerza swoją wiedzę o sztuce tańca i performance, podążając za swoimi wszechstronnymi zainteresowaniami, aktywnie poszukuje odpowiedzi na ciągle to nowe pytania.
Angelika jest certyfikowanym nauczycielem Jogi (Ashtanga / Dynamiczna Vinyasa) i aktualnie dzieli się zdobytą wiedzą, pracując jako nauczyciel. W swojej pracy zachęca uczestników do szukania precyzji i dokładności, skupieniu oraz uważności poprzez kultywowania głębszej świadomości, która ma zostać przeniesiona z maty do życia codziennego.
Zainspirowana tworzeniem możliwości dla rozwoju sztuki, wierząc w jej moc sprawczą, jak również z chęci do poszerzania jej dostępności, aktualnie kształci się na kierunku Zarządzanie kulturą i mediami na specjalności Kultura Współczesna na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie.
Badacz wydarzeń kulturalnych, choreograf, performer, trener i manager. Wykształcona na uniwersytetach: w Zielonej Górze, Łodzi i w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w ramach programów coachingowych w większości krajów europejskich, a także w Izraelu, Brazylii, Indiach, Turcji, Australii, Indonezji, Japonii i USA.
Jako lider i manager kultury, współorganizowała Warszawski Festiwal Sztuki Niezależnej Re:wizje.
Obecnie organizuje Międzynarodowy Festiwal Contact Improvisation "Warsaw Flow": www.polandcontactfestival.com.
Fundacja została założona w czerwcu 2011 roku przez Paulinę Święcańską i Małgorzatę Kołodę, które przez kilka wcześniejszych lat współpracy i budowania wzajemnego zaufania zdecydowały się na działania w sektorze pozarządowym NGO. Przez dwa lata wspólnych działań mogły uzupełniać swoje umiejętności organizacyjno-artystyczne i współpracować z wieloma ciekawymi osobami z Polski i zza granicy, a także realizować projekty potrzebne społecznie i użyteczne dla rozwoju kultury i sztuki w Warszawie. W latach 2013-2015 Paulina Święcańska ściśle współpracowała z Małgorzatą Gajdemską, dzięki której Fundacja rozwinęła się na poziomie zarówno merytorycznym jak i organizacyjnym.
Po kilku latach intensywnej pracy, fundacja otrzymała ogromne zaufanie od lokalnych organizacji oraz instytucji publicznych co doprowadziło do powstania i prowadzenia przez Fundację dwóch wieloletnich i znaczących dla rozwoju tańca w Polsce projektów tj. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Kontakt Improwizacji Warsaw Flow oraz Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.
We wszystkich projektach realizowanych przez Fundację Artystyczną PERFORM artyści mogą wdrażać swoje pomysły nie tylko artystyczne, ale także edukacyjne. Dzięki szerokiej współpracy ze społecznością lokalną oraz sektorem prywatnym powstaje coraz więcej projektów społecznych i edukacyjnych kierowanych nie tylko do artystów, ale także do młodzieży, seniorów oraz grup z ryzykiem wykluczenia społecznego.
W listopadzie 2018 Fundacja Perform po raz pierwszy zorganizuje szkolenie międzynarodowe w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Celem tego projektu jest rozszerzenie współpracy z innymi organizacjami Europejskimi oraz zaprezentowanie nowoczesnych technik i metod pracy z wykluczeniem społecznym, które promuje fundacja aktywnie działając w środowiskach lokalnych. „Invisible Power: Unlock emotional connection” to projekt finagsowany przez program Erasmus+ organizowany we współpracy z 7 organizacjami europejskimi.