DRZEWO ŻYCIA
2016.10.01-2016.11.30
Warszawa

Zespół


Koncepcja i reżyseria: Paulina Święcańska

Kreacja postaci: Maria Bijak, Hanna Jurczak, Paweł Michał Konior, Joanna Sieradzan, Piotr Stanek, Paulina ŚwięcańskaRole dziecięce Antonina Piwkowska, Kaja Stelmach, Joachim Stelmach, Seweryn Wencki

Videodance i wizualizacje: Klara Kopcińska 

Scenografia i oświetlenie: Roman Woźniak

Muzyka: Jakub Dykiert, Gniewomir Tomczyk

Zdjęcia: Marta Ankiersztejn

PR: Pracowania Szumu

Opis projektu

Inspiracją do projektu DRZEWO ŻYCIA był cykl przemian przyrody w medycynie chińskiej. Człowiek jako integralna część przyrody, w cyklu swojego życia również podlega tym przemianom - zarówno biologicznym jak psychicznym. W projekcie pokazano je na przykładzie życia kobiety. 

 

Podobnie jak wystawę fotograficzną, instalację można było oglądać kilkakrotnie tego samego dnia, zatrzymywać się dłużej nad jej wybranym fragmentem, rozmawiać i dyskutować podczas jej oglądania, czy też wracać do jej początku. Widz – zupełnie inaczej niż w większości spektakli - mógł się także bez ograniczeń swobodnie poruszać po jej obszarze. Aby publiczność miała szansę zobaczyć i doświadczyć wszystkich epizodów ruchowych i muzycznych, instalacja taneczna była skupiona wokół jednego wieczoru, podczas którego zostały zaprezentowane „sety”: wiosna, lato, późne lato, jesień, zima. Wykorzystane techniki pracy z ciałem to taniec fizyczny, improwizacja i kontakt improwizacja.

 

Projekt wykorzystywał motyw Drzewa życia dosłownie i w przenośni skupiając się na tematyce siły i potencjału płynącego z natury, a także ogromnych zagrożeń w przypadku jej degradacji obecnych w dzisiejszym świecie.

 

Inspiracją jest drzewo życia, które w mitologii wielu kultur stanowiło połączenie ze światem fizycznym i metafizycznym. Drzewo życia jest związane opowieściami mitycznymi, które uwypuklają sferyczną budowę kosmosu z jego podstawowymi trzema strefami: niebiosami, światem ziemskim i wreszcie podziemiem. Sfery - wertykalnie rzecz ujmując - odpowiadają konarom, pniowi i korzeniom kosmicznego Drzewa. Jednocześnie drzewo, przechodząc przez wszystkie sfery, jest łącznikiem między światami i to dzięki niemu możliwa jest między nimi mediacja - właśnie dlatego drzewa jako „byty” mediacyjne są wybierane przez bóstwa za miejsca swych objawień. Ten punkt uporządkowanego świata, który opiera się na kosmicznym drzewie jest jednocześnie centrum uniwersum.

Projekt DRZEWO ŻYCIA został zaprezentowany w trzech formach wyrazu artystycznego: instalacji tanecznej, videodance i performance. Zabawa tematem i formą w sztuce współczesnej, gdzie czysta forma nie istnieje, a są jej hybrydy i wariacje, niesie ze sobą dużą dawkę wolności artystycznej, a co za tym idzie – odpowiedzialności za wybór treści, tematu i środków wyrazu.

 

Organizator: Fundacja Artystyczna PERFORM

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Partnerzy

Dofinansowanie projektu Warsaw Flow 2012

Współpraca:

  • Projekt „Taniec. Re:animacje”
  • Projekt ,Kobiety i Mężczyźni" 
  • Projekt "Dance Inter-Space"
    x

Współpraca przy realizacji projektów:

  • "inVISIBLE" 2015
  • x
Videodance i wizualizacje projektu DRZEWO ŻYCIA
x
PR przy projekcie DRZEWO ŻYCIA
x
Projekt i wykonanie CreActive Team
All right reserved