„KOBIETY. Retrospektywa szaleństwa”
2014.06.23-2014.06.23
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Zespół


Koordynacja: Małgorzata Gajdemska

Warsztaty taneczne i przygotowanie performance: Paulina Święcańska, Małgorzata Gajdemska

Dokumentacja fotograficzna: Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

Dokumentacja video: Wojciech Kaniewski

Opis projektu

KOBIETY. Retrospektywa szaleństwa” to kolejny projekt z cyklu „KOBIETY”, łączący taniec i performens, w którym działanie artystyczne staje się pretekstem do poznawania siebie i samorozwoju. Przewodnim tematem edycji realizowanej w 2014 roku jest szaleństwo.

 

Projekt obejmuje działania w obszarze tańca i performance skierowane do mieszkanek Warszawy (amatorek nie mających zawodowych doświadczeń w tych formach sztuki) - cykl regularnych warsztatów prowadzonych przez instruktorów tańca/choreografów podczas których powstanie pokaz performatywny, realizowany na zakończenie projektu.

 

Proces warsztatowy jest skoncentrowany na technikach improwizacyjnych i możliwości ich wykorzystania do pracy artystycznej i rozwojowej z kobietami - uczestniczkami projektu. Główną ideą jest dotarcie do mieszkanek Warszawy z różnych grup społecznych (o różnym statusie zawodowym, materialnym, rodzinnym, wykształceniu, wieku itp.) oraz stworzenie im realnych możliwości kontaktu z tańcem w roli aktywnych uczestniczek/twórców i modelowanie w ten sposób pozytywnych wzorców uczestnictwa w kulturze. Projekt jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych kobiet, bez względu na dotychczasowe doświadczenie taneczne/sceniczne.

 

Przewodnim motywem projektu jest temat szaleństwa - z jednej strony nawiązujący do wizerunku kobiet kreowanego w sztuce i kulturze masowej, z drugiej dający przestrzeń na osobiste poszukiwania i refleksję o obecności kobiet we współczesnym świecie. W pracy warsztatowej opieramy się zarówno na motywach kobiecego szaleństwa z literatury i innych dziedzin sztuki, jak też na osobistym spojrzeniu uczestniczek projektu i prowadzących na ten temat.

 

Performance w wykonaniu uczestniczek odbędzie się 23 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (sala im. Wojciecha Krukowskiego, budynek Laboratorium), a warsztaty odbywają się w siedzibie Teatru Baza.

 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. 

Partnerzy

Dofinansowanie projektów:

  • "inVISIBLE" 2015
  • "Warszawska Platforma Tańca" 2014-2016
  • "Kalendarz PERFORMatywnej Warszawy" 2014-2015
  • "V Warsaw Flow 2014"
  • "Kobiety - retrospektywa szaleństwa" 2014
  • "Taniec Re:animacje" 2013
  • "Obraz w ruchu”
  • "Poruszenie"
  • "III Warsaw Flow 2012"
x
Projekt i wykonanie CreActive Team
All right reserved