“Enemy” –duet kobiecy
2015.02.10-2015.02.10
Warszawa

Zespół


Koncepcja i reżyseria: Paulina Święcańska

Kreacja postaci: Hanna Jurczak, Paulina Święcańska

Muzyka: muzyka filmowa

Foto: Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

Video: Roman Statsenka

Opis projektu

Performance ma być próbą ukazania zależności między dwiema pozornie wrogimi częściami psychiki tej samej osoby. Jednej wyrywającej się w nieznane, spontanicznie i kreatywnie działającej, drugiej powściągliwej, stanowiącej stabilną i pewną bazę. W jaki sposób w skrajnościach można nawiązać relację?Jak może wyglądać relacja z samym sobą? Kiedy trzeba walczyć ze swoim wewnętrznym "wrogiem", a kiedy i czy wystarczy go po prostu zobaczyć i posłuchać?

 

Koncepcja powstawała wokół powyższych pytań oraz na bazie doświadczeń osobistych performerek. Interesuje nas całościowe spojrzenie na człowieka, sztuka mająca znaczenie osobiste, przez co bliższa, mniej oderwana od rzeczywistości. Takie podejście rozwijać będziemy zarówno przez wykorzystanie przeżyć wewnętrznych w procesie twórczym, jak i przez pracę na płaszczyźnie umysłu, emocji, głosu, ciała i obrazu. Chcemy  pracę na rożnych płaszczyznach przenieść na scenę przez poruszenie ciała i emocji, pogłębić przez dodanie głosu i obrazu oraz poszukanie odpowiedzi na pytania m.in.:Jak pokazać całość człowieka na scenie? Jaki jest człowiek autentyczny/ pełen? Czym jest istota dualizmu na scenie: aktor/performer – człowiek prywatny?

 

Interesuje nas poszukiwanie ruchu czystego bez zbędnych ozdobników i kolorystyki, które mogą w tym projekcie zakłocici przekaz i odbiór. Chcemy poszukac tych elementów na pograniczu przejść pomiędzy sferą artystyczną, prywatną i społeczną (konforntacja z widzem), które rozszerza nasze pole percepcji i holistycznego odbioru zagadnień prawdy  i naturalności wypowiedzi.  Nasze załążenia i punkt wyjścia do spektaklu podbudowany jest także bardzo podobną fizycznościa (obie performerki są do siebie bardzo podobne- jakości ruchu, budowa ciała) co jest efektem wzmacnijącym nasz zamierzony i przewidywany efekt końcowy. Duże podobieństwa i subtelene różnice na których bedziem sie skupiać, analizować i wzmacniać jest kolejnym elementem naszego zainteresowania podczas pracy nad tym projektem.

Partnerzy

Współpraca przy realizacji projektów:

  • "inVISIBLE" 2015
  • x
Projekt i wykonanie CreActive Team
All right reserved