Koordynacja: Olga Lidia Kozłowska
Nauczyciele: Arye Bursztyn, Mirva Mäkinen, Adrian Russi, Jonathan Megaw, Katy Dymoke, Paulina Święcańska, Iwona Olszowska
“Poruszenie” to projekt z zakresu edukacji kulturalnej w obszarze tańca, skoncentrowany na technice Contact Improvisation (CI) i na możliwościach jej wykorzystania jako medium łączącego w twórczym działaniu środowisko tancerzy/choreografów oraz osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, o utrudnionym dostępie do kultury i sztuki. W szczególności mamy tu na względzie grupy nie mające dostępu do sfery tańca lub obcujące z tą dziedziną najczęściej w roli widzów - osoby niesłyszące, niewidzące, niepełnosprawne ruchowo, imigrantów oraz młodzież z tzw. trudnych środowisk.
Główną ideą projektu jest otwarcie środowiska tanecznego (w szczególności twórców z nurtu CI) na wskazane wyżej grupy społeczne oraz stworzenie osobom z tych grup realnych możliwości kontaktu z tańcem i przeciwdziałanie w ten sposób ich wykluczaniu z tej dziedziny życia kulturalnego.
Na projekt składa się cykl warsztatów tanecznych oraz przygotowanie performance tanecznego.
W warsztatach wezmą udział zarówno osoby ze środowiska tanecznego jak i z innych grup. Każdy warsztat jest dedykowany wspólnej pracy z wybraną grupą.
Plan warsztatów
05-06.10 Osoby niesłyszące i słabo słyszące. Arye Bursztyn
19-20.10 Młodzież z tzw. trudnych środowisk. Mirva Mäkinen
26-27.10 Imigranci mieszkający w Warszawie. Jonathan Megaw
09-10.11 Osoby niewidzące i słabo widzące. Katy Dymoke
23-24.11 Osoby niepełnosprawne ruchowo. Paulina Święcańska
30.11-01.12 Osoby w słabej sytuacji życiowej. Iwona Olszowska
05-08.12 Kontakt improwizacja i performance. Adrian Russi
W sumie jest to 96 godzin warsztatów tanecznych. Dziennie będzie się odbywać 6 godzin warsztatu, z przerwą obiadową (1,5 godziny). Preferowane godziny warsztatu to 11.00 - 18.30 w wymienione soboty i niedziele. Ostatni warsztat, 5-8 grudnia, jest dłuższy i trwa od czwartku do niedzieli, prawdopodobnie również w godzinach 11.00 - 18.30. Jest możliwe przesunięcie godzin warsztatów.
Kontakt Improwizacja
Contact Improvisation (CI) - nazywana w Polsce Kontakt Improwizacją to dziedzina tańca, która swoje korzenie ma w tańcu współczesnym, chociaż wykorzystuje też elementy akrobatyki, jogi, medytacji, różnych form pracy ze świadomością ciała.
Jest to forma improwizacji ruchowej, w kontakcie z podłogą, z drugą osobą, z grupą osób. W trakcie tańca nawiązuje się rodzaj rozmowy - specyficzna relacja bez słów, w której ciało i ruch stają się narzędziem i sposobem komunikacji. Kontakt Improwizacja jest formą ruchu dostępną zarówno profesjonalnym tancerzom jak i osobom nie posiadającym wykształcenia tanecznego ani doświadczeń w tym zakresie.
Organizatorem Projektu „Poruszenie” jest Fundacja Artystyczna PERFORM.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Dofinansowanie projektów:
Projekt "Poruszenie"
Projekt "Kobiety - retrospektywa szaleństwa"